יום שני, 16 בינואר 2017

בוקר מוצלח בנגב המערבי

בשבת בבוקר נסעתי לצפר בצפון מערב הנגב. האזור של קיבוץ אורים נחשב לאתר צפרות מעניין וחשוב, בעיקר לעופות דורסים שמגיעים לבלות שם את החורף. עברו שנתיים מאז ביקרתי באזור הנפלא הזה.
אפשר לומר שיחסית לזמן הקצר שביליתי שם, היה בוקר מוצלח מאוד!
הגעתי לשדות אורים וישר התחלתי בסריקה של השטח. מזג האוויר המעונן והקר יצר תחושה שהציפורים טרם התעוררו, אבל מהר מאוד התמונה השתנתה. הדורס הראשון שפגשתי שם היה עיט שמש בוגר שעמד על עמוד חשמל. קשה להשאר אדיש אל מול הדורס המרשים הזה, לא רחוק ממנו עמד פרט נוסף מתבגר ולאחר מכן נצפו עוד לפחות שלושה פרטים, סה"כ ניצפו כל הבוקר חמישה עיטי שמש שונים.
עיט שמש בוגרעיט שמש מתבגרצעיר במעוף


עקבים עיטיים היו בשפע...


עקב עיטי שדיגמן לי מקרובעוד אחד יפיוף...מין שמאוד רציתי לפגוש הוא הקיווית הלהקנית. מידי שנה, חורפים כאן מספרים קטנים של מין נדיר זה.
בזמן שוטטות בין השדות, הצלחתי לאתר להקה מפוזרת של 22 פרטים, שנתנו תצפית טובה מאוד!קיוויות להקניות


לא רחוק מהשדה של הקיוויות בזמן שסרקתי את השטח זיהיתי להקה של קזרקות חלודיות שהגיעה במעוף מדרום.  הקזרקות עשו סיבוב מעל השדה, נחתו לכמה רגעים ושוב התרוממו והמשיכו במעוף צפונה.
היה מדהים לפגוש אותם שוב, החורף הזה טוב מאוד למין זה וכמעט בכל מקום שיצא לי לצפר פגשתי אותם.


קזרקות


אחד ממיני הדורסים שהכי קיוויתי לראות, היה בז ציידים. זהו מין נדיר נוסף שמגיע לחרוף בישראל והנגב המערבי נחשב לאזור הטוב ביותר לצפות בו. הייתי צריך לנסוע די הרבה בשדות בשביל לפגוש אותו אבל כאשר זה קרה זה היה שווה כל רגע. הצלחתי לאתר בז ציידים פרט צעיר שעמד על עמוד חשמל גבוה. צפיתי בו בטלסקופ ממרחק לא רב, לצערי הוא לא נשאר להצטלם, לאחר מכן לא הצלחתי למצוא אותו שוב.
בשטח היו עוד המון ציפורים טובות כמו: תפוחיות, סלעית ערבות, עפרונים ענקים, זרעיות שדה (אלפים)
דאה שחורת כתף ועוד...
היה בוקר נפלא, ואני כבר מחכה לפעם הבאה, מקוה שלא אצטרך לחכות עוד שנתיים...

שבוע טוב ומוצלח.
טוביה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.